2024 Författare: Steven Freeman | [email protected]. Senast ändrad: 2023-12-17 08:21
Auktionshuset Goldin Auction har lagt ut till försäljning ett statistikkort som är autograferat av Kobe Bryant för att hjälpa grunden till den avlidna idrottsman.
Kortet ges till anställda, reportrar och spelare efter matchen och mäter 8 x 10 tum, vilket undertecknades av den dåvarande Los Angeles Lakers-spelaren efter det legendariska spelet där han fick 81 poäng.
Enligt People släpptes kortet till salu drygt en vecka efter flygolyckan där Bryant, 41, och hans dotter Gigi, 13, tillsammans med sju andra passagerare, förlorade sina liv.
Enligt noteringen kommer 100 procent av intäkterna att gå till MamaOnThree-enheten som skapats av idrottsman grunden, Mamba Sports Foundation, för att hjälpa offrens familjer drabbade av tragedin.
Det lägsta budet är $ 1 000 och kommer att vara på auktion de kommande 18 dagarna. Den som gör det bästa erbjudandet tar det.
Kortet i fråga svarar på det oförglömliga spelet den 22 januari 2006 mot Toronto Raptors där Bryant bröt sitt eget rekord genom att göra 81 poäng på mindre än 42 minuter på Staples Center i Los Angeles.
Den före detta spelaren och hans dotter tappade livet med Payton Chester, 13; Sarah Chester, 45; Alyssa Altobelli, 14; Keri Altobelli, 46; John Altobelli, 56; Christina Mauser, 38; och helikopterpiloten, Ara Zobayan, 50.
Rekommenderas:
Kurt Cobains Jacka är Den Dyraste Som Säljs På Auktion
Det populariserades av bandledaren Nirvana i början av 90-talet och har i helgen sålt för över 300 000 dollar och otvättat
Det Kommer På Auktion Häxklänningen 71
En av klänningarna för häxan av 71 kommer att läggas ut på auktion, som hon bar under sitt deltagande i El Chavo-programmet på 8
Star Wars-saker Säljs På Auktion
En R2-D2-robot, som används i Star Wars-filmer, såldes för nästan 3 miljoner dollar på auktion
Vanessa Bryant Dyker Upp Igen På TV Med Romantiskt Meddelande Till Sin Make Kobe Bryant
Kobe Bryants änka Vanessa Bryant har dykt upp igen på TV för att komma ihåg sin man och göra en romantisk kärleksförklaring
Beyoncces Dotter På Auktion
Blue Ivy Carter, 6, orsakade överraskning genom att bjuda på en konst värd tusentals dollar